Reklam Alanı

Üçüncü dünya savaşını önleyen Rus Yarbay

Burak BALCI

Yer: Moskova yakınlarında bulunan Serpukhov-15 istasyonu…

Rus subayı ( Yarbay) Stanislav Yevgrafovich Petrov,  Amerika Birleşik Devletlerinden gelebilecek bir saldırıya karşı Rus ordusunun en stratejik birimlerinden olan füze erken uyarı sistemini izliyor.

Görevi bir olası bir Amerikan nükleer saldırısına karşı üslerini uyarmak ve Rusya’nın karşı taarruza geçmesini sağlamak.

Petrov’un görevi çok önemli. Çünkü yapılan hesaplamalara göre; Amerikan nükleer füzelerinin Rusya’ya ulaşması için geçen süre yalnızca 12 dakika.

Petrov, radarlar öter ötmez 12 dakika dolmadan gerekli bilgiyi üstlerine vermeli ve Rus ordusu kendisini savunacak zamanı bulmalı. Aksi taktirde Rusya, daha füzeleri ateşleyemeden yerle bir edilerek işgal edilecek ve bu Rusya’nın sonu olacak.

Petrov, 23 Eylül gecesi bir arkadaşının rahatsızlanması üzerine rutin işlerini yapmak üzere radar istasyonuna gitti.

Her şey normaldi. Sabahtan kalan gazeteleri eline aldı ve çayını yudumlamaya başladı. Haberlerde birkaç hafta Sovyetler Birliği tarafından düşürülen Güney Kore uçağının fotoğrafı vardı. Düşen uçakta ölen çok sayıda ABD vatandaşı olduğundan söz ediyordu.

Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri arasında iplerin iyice gerildiği günlerdi. Petrov, bir an aklına ABD ile yaşanabilecek savaş olasılıklarını getirdi. Ancak kısa sürede bu düşünceden sıyrılacaktı ki gözlerinin fal taşı gibi açılmasına neden olan radar sinyalleri kulaklarında yankılanmaya başladı…

Saat gece yarısını henüz geçiyordu. Radarlar, bir Amerikan nükleer füzesinin Rusya’ya doğru yola çıktığını haber veriyordu.

Petrov, gördüklerine inanamadı. Bir an önce üslerine haber vermeli ve Rusya’nın karşı saldırıya geçmesini sağlamalıydı aksi taktirde Rusya diye bir devlet kalmayacaktı!

Petrov, bu düşüncelerle boğuşurken birden aklında “Amerika neden bir tane nükleer füze ile saldırsın, eğer saldıracaksa çok daha fazla nükleer füze kullanmalı”  şeklinde bir düşünce belirdi.

Fakat, radarlar yeniden ötmeye başladı..!

İkinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci nükleer füzeler Rus radar istasyonunu inletiyordu.

Toplamda beş Amerikan nükleer füzesini radar ekranında gören Petrov, ekrandan gözlerini ayıramıyordu.

Rusya’nın kaderi Petrov’un iki dudağının arasındaydı. Vakit daralıyor füzeler Rusya’ya doğru hızla hareket etmeye devam ediyordu.

Petrov’un bu durumu üslerine haber vermesi Rus nükleer füzelerinin de Amerikan kıtasını vurmasını sağlayacaktı.

Tabi Rusya, sadece ABD’yi değil Türkiye’nin de aralarında bulunduğu NATO ülkelerine de nükleer füzelerini gönderecekti!

Petrov’un bir sözü üçüncü dünya savaşını başlatacaktı ki bu savaşın tahribatı geri dönülemez olacak ve dünya nükleer felakete doğru sürüklenecekti.

Binlerce soru aklını meşgul eden Petrov, Amerika’nın bu ani saldırısına bir anlam veremiyordu.

Aniden şu düşünceye sarıldı: “Rusya’ya saldırı için çok daha fazla nükleer füze kullanılmalı, binlerce nükleer füze kullanılmadan Rusya işgal edilemez”

Petrov, bunları düşünürken zaman da daralıyordu.

Verilen yanlış bir karar dünyanın yok olmasına neden olacaktı!

Radar ekranına kilitlenen Petrov, dünyanın kaderini değiştirecek o kararı verdi: Olayı üslerine haber vermeyecekti!

Beklemeye başladı…

Dakikalar ilerliyordu…

Füzelerin ufuk çizgisine kadar gelmesini bekledi…

Artık geri dönülemezdi…

Rus ordusuna sunulacak bir raporun kıymeti harbiyesi kalmamıştı…

Petrov, bekledi… Bekledi…

Ancak süre 12 dakikayı bir hayli aşmasına karşın bir şey olmamış, Amerikan füzeleri Rusya’yı vurmamıştı…

Garip giden bir şeyler vardı…

Ve füzeler aniden radarlardan kayboldu!

Petrov rahat bir nefes almıştı…

Petrov’un verdiği stratejik karar dünyayı olası bir nükleer savaştan ve yok oluştan kurtarmıştı… Peki ne olmuştu, bu yaşananlar neyin nesiydi?

Yapılan araştırmalar sonucunda milyonda bir görülebilecek bir hata sonucunda radarların bağlı bulunduğu bilgisayarların hata verdiği saptandı!

Petrov, stratejik bilgileri üslerine vermediği gerekçesiyle kınama cezası aldı, rütbe alması engellendi ve sağlık sorunları gerekçe gösterilerek emekli edildi.

Moskova’da yaşayan 77 yaşındaki Petrov, (1939) 200 dolara yakın emekli maaşıyla geçinmeye çalışıyor.