Reklam Alanı

rusya-turkiye-ucak

Türkiye SU- 57 alabilir mi?

ABD ile Türkiye arasında yaşanan F-35 krizi nedeniyle Türkiye’nin Rusya’dan Su 35- ya da Su- 57 tipi savaş uçağı alabileceği iddiaları dile getirilmeye başlandı.

ABD medyasının iddiasına göre; dünyanın en büyük savunma firması ve F-35’lerin ana üretici firması Lockheed Martin firması Türkiye’yi devre dışı bırakacak. İddialara göre Türkiye’nin F-35 savaş jeti için ürettiği onlarca parçanın başka ülkelerden tedarik edilebilmesi için arayış çalışmaları başladı.

Türkiye tarafından ABD medyasının bu iddialarına henüz bir cevap verilmezken Türkiye’nin de yaşanabilecek olumsuz senaryoları masaya yatırdığı ve F-35’lerde yaşanabilecek olası sıkınlar nedeniyle Rusya ile bu konuda görüşmeler yapabileceği belirtiliyor. Bu kapsamda Rus Hava Kuvvetleri’nin de önemli güç unsurları arasında yer alan Su 35- ya da Su- 57 tipi savaş uçakları ön plana çıkıyor.

Askeri uzmanlar ve savunma uzmanları ABD, Türkiye ve Rusya arasında yaşanan bu satrancın bölge dengelerini önemli ölçüde etkileyebileceği görüşünde.

rusya-turkiye-ucak

Türkiye SU- 57 alabilir mi, Türkiye F- 35, Türkiye SU- 57, Türkiye SU-35, Türkiye S-400, Türkiye ABD S-400, Türkiye ABD F-35, Türkiye Rusya S-400, Türkiye Rusya F-35, Rusya F-35, ABD SU- 57, ABD SU- 35