Reklam Alanı

Rusya Türkiye Uçak

Türkiye için F-35 mi Su 57 mi?

Türkiye proje ortağı olduğu F-35 savaş jetlerinde ısrar mı etmeli yoksa S-400 Hava Savunma Sistemleri konusunda anlaşmaya vardığı Rusya’nın Su-35 veya Su 57 savaş jetlerinden birisini mi satın almalı?

ABD ile Türkiye arasındaki S-400 gerginliği tırmanarak devam ediyor. ABD, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 Hava Savunma Sistemlerini alması halinde Türkiye’ye F-35 savaş jetlerinin vermemekle tehdit ediyor. Türkiye ise bağımsız bir devlet olmanın gereği olarak hem ABD ile yürüttüğü F-35 savaş jeti projesini devam ettirmek hem de Rusya veya bir başka üçüncü devlet ile silah, savunma alanlarında iş birliği yapabilmeyi hedefliyor.

TÜRKİYE’NİN BAĞIMISIZ KARAR ALMAŞI ŞART!

Bazı uzmanlar ABD’nin NATO müttefiki Türkiye’yi kaybetmemek adına geri adım atacağını düşünürken bazı askeri uzmanlar da “ Ne olursa olsun Türkiye’nin bağımsız bir ülke olarak aldığı kararı uygulaması şart. Aksi takdirde Rusya ile yapılan anlaşmadan geri dönülürse bu Türkiye için bir ciddi bir itibar kaybı yaşanmasına neden olabilir. Tüm dünyada Türkiye bağımsız karar alamıyor. ABD ne derse onu yapıyor ve ABD’nin tehditlerine boyun eğiyor algısının oluşmasına neden olabilir. Türkiye buradaki duruşunu bozmamalı, geri adım atmamalı ve bildiği yoldan devam etmelidir. Ülkelerin kaderlerinde kırılma noktaları vardır. Rusya ile bu anlamda yürütülen S-400 anlaşması da Türkiye için bir kırılma noktası olacak ve yeni ufukların gelişmesine fırsat sağlayacaktır.

SİZİ ÖLDÜRMEYEN ŞEY GÜÇLENDİRİR

Türkiye kendisine ne zaman ambargo uygulansa bu ambargolardan güçlenerek çıkmasını bilmiştir. Sizi öldürmeyen şey güçlendirir. Bunu unutmamalı ve buna göre hareket edilmelidir. ABD, hakikaten Türkiye’ye F-35’leri vermeyi reddederse bu onların da prestijini olumsuz yönde etkiler. Çünkü Türkiye F-35 projesinin ortaklarındandır ve sadece ABD istemiyor diye bu anlaşma askıya alınamaz. Ya da siz Rusya ile anlaşma yaparsanız ben size F-35 vermem diyemez ve dememelidir. Olur da istemediğimiz gelişmeler yaşanırsa Türkiye, farklı yollar deneyebilir. Mesela burada Rusya’nın çok gelişmiş savaş jetleri var.  Su-35 veya Su 57 savaş jetleri var. MİG tipi savaş jetleri var. Türkiye bunları değerlendirebilir. Ama nihayetinde önemli olan uçağı ne ABD’den ne Rusya’dan ne de üçün bir ülkeden tedarik etmektir. Kendin üretmeden hiçbir zaman tam manasıyla bağımsız hareket ediyorum diyemezsiniz. Bu nedenle kısa vadede Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaç ve beklentileri giderilebilir. Ancak uzun vadede teknoloji transferleri ile Türkiye’nin bu anlamdaki ihtiyacını dışa bağımlı olmayacak şekilde çözmesi gerekmektedir.” İfadelerini kullandılar.

Rusya Türkiye Uçak

Türkiye için F-35 mi Su 57 mi, Türkiye F-35, Türkiye F-35 ABD, ABD F-35, ABD F-35 Türkiye, Rusya S-400 Hava Savunma Sistemi, Türkiye S-400 Hava Savunma Sistemi, ABD S-400 Hava Savunma Sistemi, ABD Türkiye Rusya, ABD Türkiye, Rusya silah, ABD Türkiye, Rusya savunma, ABD Türkiye, Rusya F-35, ABD Türkiye, Rusya S-400, Türkiye ABD f-35 ambargo, Türkiye ABD S-400 ambargo, Türkiye Rus Savaş Uçağı Alacak, Türkiye Rus Savaş Uçağı Alacak mı, Türkiye MİG Rusya, Türkiye SU-35, Türkiye SU-35 Rusya, Türkiye SU-57, Türkiye SU-57 Rusya, Rus silahları, Rus silahları 2019, ABD silahları, ABD silahları F-35, ABD silahları 2019, Türk silahları, Türk Savunma Sanayi, Türk Savunma Sanayi haberleri, Savunma Sanayi haberleri, Savunma Sanayi haberleri 2019