Reklam Alanı

Türkiye S-400'den Vazgeçmeli

Türkiye ABD F-35 ve S-400

Son yıllarda Orta- Doğu’da artan savaş tehlikesi, Akdeniz’de bulunan petrol ve doğalgazın yeni bir dünya savaşını tetikleyeceği endişesi, vekâlet ve istihbarat savaşları bölgedeki ülkeleri ve aktörleri alarm durumuna geçirdi.

Orta Doğu’da yaşanan gelişmeleri savunma, strateji ve istihbarat genelinde değerlendiren uzmanlar şu açıklamalarda bulundular:

İki dünya savaşı ve soğuk savaşın ardından dinamikler yeniden kaynamaya, hareketlenmeye başladı. Bunda kuşkusuz en önemli konu enerji ihitiyacı ve ticaret yolları…

Teknolojik kaynakların çeşitlenmesi ve dünya nüfusunun artması, elde edilen enerjinin yetersizliği ve alternatif enerji arayışları dünyanın süper güçlerini yeniden karşı karşıya getirdi. Savunma ve istihbarat harcamaları yıldan yıla arttı. Devletler varlıklarını devam ettirebilmek maksadıyla her yıl savunma ve silah sanayine milyarlarca dolar bütçe ayırdı. ( Bu bütçeler yıldan yıla armaya devam etmektedir)

Alternatif enerji kaynaklarının dünyanın mevcut enerji sorunlarını gidermedeki yetersizliği, buna karşın yeni doğalgaz ve petrol rezervlerinin ortaya çıkması özellikle Akdeniz’e kıyısı olan ülkeleri karşı karşıya getirdi. Suriye’deki savaş ile ABD, Rusya, İngiltere ve Fransa gibi ülkeler de buradaki paylaşım konusunda bir şekilde dâhil oldu.

Ekonomide en büyük cari açığı enerji olan Türkiye, gerek bölgede yaptığı sondaj çalışmaları ve tatbikatlar bu paylaşımda ben de olacağım demeye getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar çeşitli kez yaptıkları açıklamalarda oldubittiye izin verilmeyeceğini dile getirdiler.

DENGELER YENİDEN KURULUYOR

NATO müttefiki olan Türkiye ile ABD’nin uyuşmayan politikaları, Türkiye’yi yeni ittifak ve/veya ittifaklar arayışına yöneltti. ABD’den Patriot alamayan Türkiye, Rusya ile S-400 hava savunma sistemleri alımı konusunda anlaştı.

ABD ise, Türkiye ile Rusya’nın yaptığı S-400 Hava Savunma Sistemi anlaşmasına karşı çıkarak bu durumun diğer birçok anlaşmayı etkileyebileceği ve Türkiye’ye F-35 savaş jetlerinin verilmeyebileceğini en üst perdeden defalarca dile getirdi.

ABD ayrıca 2015 yılında Türkiye ile Çin arasında yapılan uzun menzilli hava ve füze savunma sistemi anlaşmasına karşı çıkmış sonucunda anlaşma iptal edilmişti.

Türkiye şu anda önemli bir yol ayrımındadır. Ya kendi silahlarını üretip, şimdilik üretemediklerini istediği ülkeden temin edecek ya da ABD’nin dayatmasıyla Rusya ile yürüttüğü S-400 anlaşmasını fesih edecek. Türkiye’nin buradaki tutumu, AB, NATO, ABD, Çin ve diğer güç dengeleri göz önüne alındığında yeni bir sürecin tetikleyicisi halini alabilir.