Reklam Alanı

Türkiye S-400

S-400 Türkiye İçin Dönüm Noktası

Türkiye ile Rusya arasındaki S-400 Hava Savunma Sistemi anlaşması 70 yıllık NATO müttefikleri ABD ile Türkiye’yi karşı karşıya getirdi.

S-400 Hava Savunma Sistemleri, Türkiye ile ABD arasında krize neden oldu. Hava Savunma Sistemleri konusunda ABD’den patriot isteyen Türkiye olumsuz cevap alınca Rusya ile S-400 için masaya oturmak zorunda kaldı.

Her şey yolunda giderse S-400’ler 2019 yılı içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girecek. Ayrıca Rusya ile Türkiye arasında teknoloji transferi de sağlanacak.

En büyük askeri rakiplerinden Rusya’nın NATO müttefiki Türkiye ile böyle bir anlaşma yapması ABD ile Türkiye arasında sert rüzgârların esmesine neden oldu.

ABD, Türkiye’ye istemeleri halinde patriot hava savunma sistemi verebileceğini söyledi. Ancak Türkiye Rusya ile yapılan anlaşmadan dönülemeyeceği mesajını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kanalıyla ABD’ye net bir şekilde iletti.

ABD tarafı, Rusya’dan S-400 Hava Savunma Sistemi alınmasının ciddi askeri sonuçları olabileceğini belirtti ve Türkiye’ye F-35 savaş jetlerini vermeyebileceğini kaydetti.

KRİZLER YENİ FIRSATLARIN ANAHTARIDIR

ABD ile Türkiye arasında yaşanan bu kriz durumunu değerlendiren askeri uzmanlar ve savunma uzmanları ise şu açıklamalarda bulundular: “ Türkiye ile ABD yaklaşık 70 yıldır NATO müttefiki… Türkiye’nin ABD ile olan ilişkileri her zaman inişli çıkışlı olmuştur. Hepimizin bildiği gibi bunun ayyuka çıktığı anlardan bir tanesi Kıbrıs Barış Harekâtıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri, Kıbrıs Türklerinin adada uğradığı zulme son vermek için 1974 yılında ABD istememesine rağmen Kıbrıs Barış Harekâtını düzenlemişti. Türk Milleti ve Türk Silahlı Kuvvetleri, müttefik olmamıza rağmen burada ABD tarafından ambargoya maruz bırakılmış ve ordumuz ciddi sıkıntılar içine girdi ancak bu tip kriz dönemleri yeni fırsatların oluşmasını da sağladı. Milli savunma sanayii güçlendirmek için ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN, TAI, TUSAŞ gibi kurumlarımız yaşanan bu ambargo sürecinden sonra hayat bulundu.

Öte yandan ABD’nin Orta Doğu’yu yeniden şekillendirmek için giriştiği askeri operasyonlar Türkiye’yi tedirgin etti. Türkiye parasıyla silah alamazken terör örgütleri tek kuruş vermeden binlerce tır dolusu silah ve cephane ile silahlandırıldı. Türkiye ileride bu silahların kendisine karşı kullanılabileceği endişesini taşıyor. Bu endişede de haksız değil. Maalesef ABD tarafından dağıtılan silahlar terör örgütü tarafından pek çok operasyonda askerlerimize karşı kullanıldı.

TÜRKİYE İÇİN DÖNÜM NOKTASI

Bugün gelinen noktada ABD terör örgütlerine binlerce tır silah ve mühimmat gönderilirken Türkiye’ye hava savunma sistemlerinin satmaması, Türkiye’nin tedirginliğini artıran bir durum olarak ortaya çıktı. Türkiye de komşusu Rusya ile S-400 Hava Savunma Sistemleri konusunda masaya oturdu ve bir anlaşma sağladı. Türkiye, ABD’nin tehditlerine boyun eğmeden bağımsız bir ülke olarak buradaki anlaşmadan geri adım atmamalıdır. S-400 anlaşması yalnızca bir anlaşma değil Türkiye’nin özgür ve bağımsız bir ülke olarak hareket edebileceğinin de göstergesi olacaktır. Bu nedenle S-400 anlaşmasının Türkiye için bir dönüm noktası olacağını söyleyebiliriz.”

Türkiye S-400