Reklam Alanı

Mavi Vatan Türkiye

Mavi Vatan ve Enerji Savaşları

Türkiye’nin geçtiğimiz günlerde 103 gemiyle yaptığı Mavi Vatan Tatbikatı, bölge ülkelerinde ve dünyada adından söz ettirdi.

Doğu Akdeniz’de bulunan petrol ve doğalgaz yatakları yeni güç dengelerini de beraberinde getirdi. Türkiye’yi dışarda bırakacak şekilde petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerine girişen bölge ülkeleri, Türkiye’nin Mavi Vatan tatbikatını dikkatle izledi.

Türkiye’nin bu tatbikat ile dünyaya “ Enerji savaşlarında biz de varız. Bizim onayımız olmadan, bizi dışlayarak bir oldubitti ile bizim de hak sahibi olduğumuz petrol ve doğal gazı çıkaramazsınız” mesajını verdiği kaydedildi.

MAVİ VATAN DÜNYA’YA BİR MESAJDI

Türkiye’nin NATO’nun ikinci en büyük askeri gücü olduğuna dikkat çeken uzmanlar, “ Türkiye askeri potansiyel olarak hafife alınamayacak bir askeri ülke. Öyle ki Dünya’nın da en güçlü 10 ordusu arasında yer alıyor. Son yıllarda yaptığı yerli savunma sanayi hamleleri ile dışa bağımlılığı önemli ölçüde azaltmış durumda. Şu anda milli sanayileri yüzde 70’ler civarında ve bu rakam oldukça önemli… Bu şekilde devam ederlerse 2030’lu yıllardan itibaren dünyanın en güçlü 7 ordusu arasında girebilirler. Bu anlamda önemli bir güç ve potansiyele sahipler… Türkler ayrıca Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip ve ordu- millet anlayışıyla topyekûn savaş yapabilecek dünyanın ender milletleri arasında. Bu nedenle Türkiye’nin içinde yer almadığı bir enerji paylaşımı bölgeyi bir barut fıçısı haline getirebilir. Çünkü Türkler bin yıldır o bölgedeler ve neyin ne olduğunu herkesten daha iyi biliyorlar. Gerektiğinde de askeri güç kullanmaktan geçinmeyeceklerdir. Mavi Vatan tatbikatı ile bunu net bir şekilde göstermiş oldular” ifadelerini kullandılar.

EN BÜYÜK SORUN ENERJİ

Türk ekonomisinin en büyük probleminin enerji olduğu kaydeden uzmanlar, Türkiye’nin Doğa Akdeniz’deki petrol ve doğalgaz paylaşımın dışında kalmak istemeyeceğini belirterek şu ifadeleri kullandılar: “ Bölgede çok büyük ve önemli miktarda doğalgaz ve petrol rezervi olduğu belirtiliyor. Türkiye’nin en büyük sıkıntısı enerji kaynaklarının kısıtlı olması… Enerji problemini çözen bir Türkiye’nin önünde yeni ufuklar belirebilir. Onlar da bu durumun farkında. Yüz yıl önce kaybettikleri enerji kaynaklarını buradan elde edecekleri ile telafi etmek istiyorlar. Bölgede bir uzlaşma şart aksi takdirde kimsenin istemediği ve öngörülemeyen bir takım olaylar yaşanabilir.”

Mavi Vatan Türkiye

Mavi Vatan ve Enerji Savaşları, Türkiye Mavi Vatan, Mavi Vatan tatbikatı, Mavi Vatan tatbikatı 2019, Mavi Vatan doğalgaz, Mavi Vatan petrol,