Reklam Alanı

PUTİN-S-300

İsrail’den Rus Füzelerine Elektronik Harp Darbesi!

S-300’ler İsrail Jetlerini Neden Vuramıyor?

Rusya ve İsrail arasında yaşanan uçak krizinin ardından Rusya’nın Suriye’ye yerleştirdiği S-300 Hava Savunma Sisteminin İsrail jetlerini durdurmada yetersiz kalması bir dizi tartışmanın yaşanmasına neden oldu.

Rusya ve İsrail arasında yaşanan uçak krizin ardından Rusya, İsrail jetlerini durdurması için Suriye’ye S-300 bataryalarını yerleştirmiş, tüm dünya İsrail’in bundan sonra Suriye hava sahasına istediği gibi giremeyeceğini, kolay kolay bir saldırı gerçekleştiremeyeceğini düşünmüştü. Ancak durum bunun tam tersi oldu. İsrail S-300’lere rağmen Suriye hava sahasını işgal etmeyi başardı ve düzenlediği hava saldırıları ile bölgedeki cephanelikleri ve özellikle İran üslerini hedef aldı.

İran tarafından yapılan açıklamada “Siyonist rejimin Suriye’ye saldırıları sırasında S-300 hava savunma sistemlerini devre dışı bırakan Rusya ciddi biçimde eleştirilmelidir. Rusların S-300 sistemleri faal olsaydı siyonist rejim Suriye topraklarına rahatlıkla saldıramazdı.” İfadeleri kullanıldı.

Yapılan bu açıklama Rusya-İran arasında bir kriz olarak değerlendirilirken, Rusya ve İsrail arasındaki yakınlaşmanın arttığı şeklinde yorumlandı.

Bazı uzmanlar ise İsrail’in S-300 hava savunma sistemini elektronik harp yöntemiyle engellemeyi başardığını iddia etti.