Reklam Alanı

Hindistan’dan Füze Denemesi

Hindistan Savunma Araştırma Geliştirme Kurumu (Defence Research and Development Organisation/ DRDO), nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip satıhtan satıha Agni-IV füzesinin başarılı bir şekilde test edildiğini bildirdi.

Hindistan Savunma Bakanlığı’na bağlı Savunma Araştırma Geliştirme Kurumu’nun (Strategic Forces Command /SFC) açıklamasında, füzenin Odisha Eyaleti açıklarındaki Abdül Kalam Adası’ndaki atış tesisinden ateşlendiği, bunun Agni-IV füzesiyle gerçekleştirilen yedinci deneme olduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Bu yeni füzenin üzerinde yüksek güvenirlik ve isabet düzeyi sağlayan modern ve kompakt radyoelektronik teçhizatlar yer alıyor” denildi.

Hindistan ordusunda Agni serisinden 700 kilometre menzilli AgniI1, 2 bin kilometre menzilli Agni-II, 2 bin 500 — 3 bin 500 kilometre arasında menzili Agni-III füzeleri kullanılıyor. Menzili 5 bin kilometreyi geçecek olan yeni Agni-V füzesinin denemeleri 10 Aralıkta gerçekleşti.

Menzili 10 bin kilometreye ulaşabilecek ve denizaltından fırlatılabilecek olan Agni-VI füzenin ise geliştirme aşamasında olduğu belirtiliyor.