Reklam Alanı

S-400 Türkiye Rusya

Bir S-400 Açıklaması Da Rusya’dan

Bir S-400 Açıklaması Da Rusya’dan

Türkiye ile Rusya arasındaki S-400 anlaşması yeni bir boyut kazandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin ( ABD) Türkiye’ye yönelik askeri yaptırım tehdidine bir cevap da Rusya’dan geldi.

2019 yılı içerisinde  Türkiye’ye teslim edilmesi beklenen S-400 Hava Savunma Sistemleri hakkında konuşan Rus devlet savunma sanayi şirketi Rostech’in Uluslarası İşbirliği ve Bölgesel Politikalar Direktörü Viktor Kladov, bu konudaki çalışmaların sorunsuz bir şekilde devam ettiğini kaydetti.

Türkiye ile Rusya arasındaki S-400 anlaşmasını ‘ticaret’ olarak nitelendiren Kladov,  “Birilerinin hoşuna gidip gitmediğine bakmaksızın ortaklarımız ve potansiyel ortaklarımızla işbirliği yapıyoruz. Bu ticarettir. Bunlar sadece iş bağlantılarıdır” ifadelerini kullandı.

ABD tarafından Türkiye’ye yönelik olarak yapılan Rusya’dan S-400 Hava Savunma Sistemlerini alırsanız F-35 savaş jetlerini vermeyiz” açıklamaları Türkiye’de tepkiyle karşılandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ‘ABD’nin F-35’i vermeyiz’ tehdidinin hukuka ve akla uygun olmadığını kaydederken, geçtiğimiz günlerde bir televizyon programına katılarak Rusya’dan alınacak S-400 Hava Savunma Sistemleri hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Rusya ile yapılan askeri anlaşmada geriye dönüş olmadığını hatta S-500 konusunda da Rusya ile çalışmaların yapılabileceğini kaydetmişti.