Reklam Alanı

ASELSAN'dan-Ayrılan-Personel-Sayısı.

ASELSAN’dan Ayrılan Personel Sayısı

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Hacettepe Üniversitesi’nde yaptığı sunumda geçen yıl mühendislerinin yüzde 2’sinden daha azının ayrıldığını söyledi. Bu oranın dünya ortalamasının çok altında gerçekleştiğini belirten Görgün, “ASELSAN’ın toplam 6 bin 500 çalışanın yüzde 59’unu mühendisler oluşturuyor. Ayrılan ise 100-200 civarında. Rakam dünya ortalamasının altınhda. ASELSAN’dan ayrılan mühendislerin önemli bölümü TSK Güçlendirme Vakfı’nın diğer savunma  şirketlerine gidiyor. Veya bu alana giren, büyümek isteyen KOBİ’lere yönetici olarak giriyor. Çok azı yurtdışına gitti” dedi.

“ASELSAN BİR OKUL”

ASELSAN’ın Türkiye’nin en büyük savunma şirketinin olmasının yanı sıra bir okul olduğuna dikkat çeken Görgün, “Buraya giren yeni bir mühendis arkadaşımız, dünyaya iş yapan çok önemli bir şirkette kendini geliştiriyor. Tecrübe kazanıyor. Kariyerine farklı bir şirkette devam edebiliyor. Bizden ayrılan arkadaşlarımızla görüşme yapıyoruz. Neden ayrıldığı konusunda araştırma yapıyoruz” diye konuştu.

“TEDBİRLİ OLMAMIZ GEREKİYOR”

Son yıllarda özellikle savunma sektöründe yetişmiş mühendislerin bir bölümü kariyerlerini yurtdışında devam ettiriyor. Bu konu son dönemde sık sık gündeme geliyor.

Hem Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) hem de ASELSAN’ın da ana hissedarı olan Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı’nın bu konuyla ilgili çalışmalar yaptığının altını çizen Haluk Görgün, “Tedbirli olmalıyız. Nitelikli beyinlerin ayrılmasını istemeyiz. Giden arkadaşlarımızla da temas içindeyiz. Onlara arkadaşlarını transfer etmek için prim veriliyor”

ASELSAN 2018’DE 950 PERSONEL ALDI

Personel sayısını 2018’de yüzde 20 artıran ASELSAN, geçen yıl 950 personeli işe aldı. Türkiye’de savunma sektöründe mühendisinden yöneticisine ve akademisyenine 40 bin kişinin bulunduğuna dikkat çeken Görgün “Türkiye’nin savunma ve havacılıkta hedeflerine ulaşması için 40 bin kişinin 400 bin kişiye çıkması gerekiyor. Bunu her üniversite ve sanayi odasında sunum yaparken anlatıyorum. ASELSAN bugün 770 şirketle iş yapıyor. Bunun 651’i KOBİ, Geçen yıl yan sektörlere ödediğimiz toplam rakam 1,8 milyar TL”

“TÜRKİYE’DEKİ EN BÜYÜK ARGE ŞİRKETİYİZ”

“Şu an arge için 6 merkezimiz var. ODTÜ, Bilkent, Teknopark İstanbul, İTÜ Teknokent Ankara, Fırat Üniversitesi’ndeki Teknopark’lara yakında Hacettepe’yi de ekleyip 7’nci merkezimizi açacağız. Üniversitelerle birlikte yürüyoruz. 47 üniversitede ile 117 projeyi takip ediyoruz. Verdiğimiz toplam destek 150 milyon dolar”