Reklam Alanı

ABD’nin S-400 Tehditleri Bitmiyor

ABD’nin S-400 Tehditleri Bitmiyor

Türkiye ve Rusya arasında yapılan S-400 anlaşmasına ABD’den tepkiler gelmeye devam ediyor.

Bu tepkilerden bir tanesi de ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Eric Pahon’a ait. Pahon tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin NATO üyesi olduğu belirtilirken Rusya’dan alınacak S-400 Hava Savunma Sistemlerinin ciddi sonuçları olabileceği kaydedildi.

Pahon, “Türkiye’nin hava savunma sistemini güçlendirme arzusunun farkındayız, ancak Türkiye’nin Rus yapımı S-400 sistemlerini satın alması, ABD ile Türkiye’nin savunma alanındaki işbirliği için ağır sonuçlar doğuracak. Savunma ihtiyaçlarının karşılanması için Türkiye’nin daha uygun alternatifleri bulmasına yardımcı olmak için çalışıyoruz, fakat bununla birlikte Rus S-400 sistemlerini satın alınmasının geniş sonuçları olacağı konusunda da uyarıyoruz.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin S-400 konusunda yaptığı tehditleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada Türkiye ve Rusya’nın S-400 Hava Savunma Sistemleri konusunda anlaştığını ve bundan dönüş olmadığını belirtmişti.

ABD tarafı, Türkiye ile Rusya arasındaki S-400 anlaşmasının başta F-35 savaş jetleri olmak üzere savunma alanında birçok konuda sorunlar yaşanabileceğini değerlendirirken Türkiye ise kendi milli menfaatleri çerçevesinde ABD, Rusya veya başka devletlerle de savunma ve silah sanayii alanında iş birliği arayışında…

Öte yandan Türkiye’nin ABD senatosu tarafından satışına onay verilen 3,5 milyar dolar tutarındaki Patriot hava ve füze savunma sistemlerini de satın alabileceği değerlendiriliyor.

ABD’nin S-400 Tehditleri Bitmiyor

 ABD’nin S-400 Tehditleri Bitmiyor, ABD Savunma Bakanlığı, Eric Pahon S-400, NATO S-400, ABD S-400, Patriot hava ve füze savunma sistemleri, Rus yapımı S-400 sistemleri, S-400 Hava Savunma Sistemleri