Reklam Alanı

f-35-turkiye-3

ABD’den Yeni F-35 Hamlesi

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri ( ABD) arasındaki F-35 krizi tırmanıyor. Rusya’dan alınacak S-400 Hava Savunma Sistemleri nedeniyle kötü günler geçiren iki ülke arasındaki ilişkilerin giderek derinleşebileceği kaydediliyor.

ABD, F-35 PARÇALARI İÇİN YENİ ARAYIŞTA

ABD’nin önemli gazetelerinden Washington Post’un iddiasına göre; F-35’lerin ana üretici firması Lockheed Martin, Türkiye’de üretilen F-35 parçalarını başka ülkelerden tedarik etmek için kolları sıvadı. Firma, TAI, Aselsan ve Havelsan gibi önemli kuruluşlarının üretim sürecinde yer aldığı parçaları başka ülkelerden tedarik etme yoluna gidecek.

F-35 İLE S-400 BİRBİRİNİN DÜŞMANI

Türkiye ile ABD arasındaki durumun tarihin en büyük krizi olarak değerlendiren ABD’li kaynaklar, ABD ve Rus sistemlerinin birbirini imha etmek için geliştirildiği görüşünde… ABD’li uzmanlara göre; Rusya tarafından geliştirilen S-400 Hava Savunma Sistemlerinin amacı ABD’nin geliştirdiği F-35’leri vurmak ve imha etmek… Bu nedenle birbirine tezat iki sistemin kullanılması çok zor ve dahası S-400’lerin Türkiye tarafında tedarik edilmesi F-35’in bazı sırlarının Rusya’nın eline geçebileceği görüşünde…

ABD tarafından dile getirilen olumsuz görüşlerin aksine Türkiye ise böyle bir durumun söz konusu olmadığını dile getiriyor ve Türkiye’nin tek amacının milli hava savunma sistemini korumak ve bunun için gerekli tedbirleri almak olduğu belirtiliyor.

RUSYA İLE TÜRKİYE’NİN GÜVEN PROBLEMİ YOK

Rusya tarafından yapılan açıklamalarda ise Türkiye ile bir güven probleminin yaşanmadığı S-400 Hava Savunma Sistemleri ile ilgili olarak sürecin takvime uygun olarak devam ettiği sistemlerin 2019 yılı içerisinde Türkiye’ye teslim edileceği belirtiliyor.

Rusya, S-400 Hava Savunma Sistemleri ile birlikte Türkiye’ye teknoloji transferi de gerçekleştirecek. Öte yandan geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile S-400 konusunda hiçbir sıkıntının yaşanmadığını dile getirmiş ABD’nin itirazlarına rağmen sürecin devam edeceğini ve anlaşmadan geri dönüş olmadığını kaydetmişti. Erdoğan, ilerleyen dönemlerde Rusya ile S-500 konusunda da birlikte çalışılabileceğini kaydetmişti.

ABD’den Yeni F-35 Hamlesi, F-35 İle S-400 Birbirinin Düşmanı, F-35 İle S-400 Düşman, TAI F-35, Aselsan F-35, Havelsan F-35, S-400 Hava Savunma Sistemi, S-400 Hava Savunma Sistemi F-35, S-400 Hava Savunma Sistemi ABD, S-400 Hava Savunma Sistemi Türkiye, S-400 Hava Savunma Sistemi Rusya, Türkiye S-500, Türkiye S-500 Tayyip Erdoğan